HP 280 Pro G8 MT Core i5 11th Gen Micro Tower Brand PC
- Stock: In Stock
- Brand: HP
- Model: 280 Pro G8 MT
| Basic Information | |
| Audio | Realtek ALC3601 codec, combo microphone/headphone jack |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 750 |
| Monitor | HP P204v 19.5 Inch HD LED Monitor |
| Motherboard | Intel H570 Chipset |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i5-11500 Processor (12M Cache, 2.70 GHz up to 4.60 GHz) |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Storage | 1 TB SATA HDD |
| Input-Output Device | |
| Card Reader | |
| Keyboard | HP USB Keyboard |
| Mouse | HP USB Mouse |
| Optical Drive | DVD-RW Drive |
| Physical Specification | |
| Cable Length | |
| Colors | Black |
| Dimensions | 6.12 x 11.93 x 13.28 in; 15.5 x 30.3 x 33.7 cm |
| Weight | 10.4 lb; 4.7 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 year |
HP 280 Pro G8 MT Core i5 11th Gen Micro Tower Brand PC
The HP 280 Pro G8 MT is a small form factor desktop computer from HP that is part of the HP Pro G8 series of business-class desktops. It's designed for small and medium-sized businesses and is intended to be a cost-effective and reliable option for tasks such as everyday office work, document management, and internet browsing. The HP 280 Pro G8 MT is based on the latest Intel or AMD platform, and it can be configured with various processors and graphics options. It has up to 32GB of DDR4 memory and supports storage options such as solid-state drives (SSDs) and hard disk drives (HDDs). The computer also features a variety of ports and connectivity options, including USB 3.1 ports, DisplayPort and HDMI video outputs, and Gigabit Ethernet for network connectivity. It also comes with HP software tools like HP BIOSphere, HP Sure Start, and HP Sure Run for security and management. The HP 280 Pro G8 MT is designed for easy upgradability and serviceability with easy-access expansion slots and bays for storage, memory, and graphics. It also has an optional HP Wireless Module for wireless connectivity and a choice of HP business accessories and peripherals. It has a stylish and sleek design that fits well in office environment and can be purchased as a stand-alone system or with a variety of HP monitors, keyboards, and other accessories. In summary, the HP 280 Pro G8 MT is a solid, reliable and budget-friendly desktop computer option for small businesses, it's designed to meet their daily needs, with a good range of configurability options, security features and good expandability options making it a perfect fit for business looking to equip their employees.
What is the HP 280 Pro G8 MT Core i5 11th Gen Micro Tower Brand PC price in bd 2026?
The HP 280 Pro G8 MT price in BD is 70,500৳. In today's market on 01-04-2026. Againcart offers you the lowest price of HP 280 Pro G8 MT : 70,500৳ instead of 74,800৳ regular price. The HP 280 Pro G8 MT is In Stock now in our store (Call us to know about details of this product). 9 customer buy this product From 1802 visitors. Follow us on Facebook to stay updated with the latest offers. Subscribe our YouTube channel for product reviews. You can Order HP 280 Pro G8 MT online, pay with online payment gateway or Cash on delivery (in Dhaka city) and get 2-3 day Express delivery anywhere in Bangladesh or visit our Showroom for more gift.